Mandlový linecký dortíkDalší z dobrůtek přivezených z cest do Alp a nové kuchařky. Tuto kuchařku jsem dostala od svého milovaného manžílka, jako dáreček poté, co jsme se na čtyři hodinky rozdělili, a my holky jsme šly juchat do zábavního pohádkového parku a chlapi šli šplhat po pevnostech v Salzburku se slovy: „koupil jsem ti návod jak napsat svoji kuchařku“. No tak na psanou kuchařku se zatím nechystám, ale návod je to rozhodně moc pěkný, protože se v kuchařce objevují dobové fotografie babičky, z jejíhož šuplíčku autorka recepty vybrala. Myslím, že já bych svoji babičkou na fotkách s právě podojeným čerstvým mlékem hledala jen těžko. Zajímavostí by snad mohla být babiččina kredenc a stůl, který ukrýval po vysunutí dva dřezy. Něco, jako byste dneska měli vedle sebe dvě myčky na nádobí, ale voda se tam musela nalít a po umytí nádobí zase dost pracně vylít a zaručeně jsme to nenafotili. Z kuchařky tedy zatím nic nebude, tak zpět k dnešnímu receptu. Kuchyň se vám trošku rozvoní vánocemi, ale cukroví péct nebudeme, bude to linecký dortík.
Co nakoupit
Jak na to
V robotu utřeme máslo a žloutky, pak přidáme cukr, no a nakonec postupně další ingredience, mandličky a mouku s kořením. Citrónovou kůru jsem použila z čerstvého citronu. Vždycky ho kartáčkem vydrhnu v horké vodě, abych spláchla chemii, ale klidně můžete použít i kůru sušenou, pak ji ale napřed aspoň na půl hodiny namočte v lžičce vody. Menší dortovou formu (20 - 23 cm) vymažeme máslem nebo olejem, dobře vysypeme hrubou moukou a pak do ní dáme 2/3 těsta. Opatrně rozetřeme po celé formě, těsto je hustější, samo se nerozteče, pak třeba lžící lehce zatlačíme asi centimetr před okraji a tím okraje těsta zvedneme. (Určitě vám pro lepší představu pomůže foto postup.)
Na takto připravený korpus položíme dortovou oplatku nebo rýžový papír. Já jsem měla jen rovné oplatky, tak jsem je musela do formy trochu upravit. Ničemu to nevadí, při pečení se oplatka úplně rozpustí, s rýžovým papírem to bude stejné. Na oplatku nebo papír natřeme marmeládu.
TipDostala jsem od kamarádky jablíčka, tak jsem je naskládala na marmeládu, myslím, že to nebyl špatný nápad. Myslím, že dobré by mohly být i švestky nebo ryngle, maliny, ostružiny. Určitě ne kompotové ovoce, je moc vodnaté.
DohotoveníZe zbytku těsta připravíme ozdůbky. Mohou to být proužky, květinky, dle vašich možností a chuti.
Dortík pečeme při 160 stupních a dlouho. Asi 50 – 60 minut. Jak přesně dlouho se mi jen těžko říká, protože mě se zdál dortík upečený už po 40 minutách, ale uvniř bylo těsto ještě syrové, pekla jsem dalších 20 minut, nic se nepřipeklo, a myslím, že to bylo, tak jak to má být.
Po vytažení z trouby hned pocukrujeme a necháme vychladnout, pak vytáhneme z formy, přeneseme na tác a můžeme pozvat rodinku. Pokud byste chtěli mít dobrůtku zvlášť super krásnou, můžete z bílku, cukru a citrónové šťávy udělat bílkovou polevu – jako na perníčky, a můžete zkusit udělat nějaké cukrové zdobení. Ale i bez něj bude linecký mandlový dortík výborný.
|
Eva Králová, Brno
|