Věnečky a větrníčky z odpalovaného těsta
Co nakoupit
Jak na toVodu se solí a máslem přivedeme k varu, vmícháme mouku a za stálého míchání odpalujeme alespoň 4 minuty. Používám raději větší hrnec, aby se těsto pěkně rovnoměrně odpalovalo (bohužel ale zrovna dnes byly všechny velké hrnce v myčce). Těsto necháme za občasného míchání mírně prochladnout, a pak do něj po jednom přimícháváme vejce. Zpočátku to vypadá, že se vejce s těstem nikdy nespojí, ale vydržte, spojí se. Já dávám těsto do pekárny, přidávám k těstu vejce po dvou (těsto zpravidla dělám z dvojité dávky), zcela jistě by šel využít i výkonnější robot, ruční šlehač bych nedoporučovala, ten by Vám asi věnečky udělal jednou a naposled.
Těsto je poměrně hodně tuhé až do doby než do něj vpravíte všechna vejce. Těsto se na plech s pečícím papírem stříká velkou špičkou. Na té mé je číslo 13, ale mám jich doma víc a některé (od českých výrobců) nemají žádné označení. Sáčky si dávám raději dva, takže do igelitového vložím špičku a celé to dám do plátěného pytlíku. Samotný igelitový sáček by Vám mohl snadno prasknout, z plátěného se zase těsto špatně umývá. Ale záleží na vašich zvyklostech. Na plech děláme malá kolečka na věnečky nebo hromádky na větrníčky.
Těsto se peče ve velmi teplé troubě 220 -230 stupňů, troubu neotvíráme do doby, než jsou větrníčky a věnečky hotové, nafouklé a zlatavé (asi 10 minut), pak stáhneme teplotu na 190 stupňů a ještě pět minut při pootevřené troubě dopečeme.
Tip - trouba a její vliv na pečeníDnešní tip je spíš rada. Hodně lidí se mě ptalo, co dělají špatně, když se jim větrníčky nepovedou. Moje první otázka je, jakou mají troubu. Větrníčky a věnečky jsou nesmírně citlivé na teplotu, a pokud máte troubu plynovou s kolísavým výkonem, není chyba v rukách, ale v troubě, a s tím se těžko bojuje. Pokuste se péct větrníčky v době, kdy se dá předpokládat, že ostatní nepečou, troubu nechte roztopit opravdu na maximum a nedávejte věnečky na vysoký plech, aby se k nim teplo pěkně dostalo. Nebo skočte na kafe ke kamarádce s elektrickou troubou. V tomto případě nezapomeňte na jednu dávku navíc. Jak na to - krémPřipravíme si žloutkový puding, v trošce mléka rozmícháme puding a 2 žloutky, zbytek mléka a vanilkový cukr přivedeme k varu, a pak vmícháme zbylé mléko s pudinkem a žloutky. Mícháme do zhoustnutí. Pak odstavíme a přimícháme 40 g másla. Necháme vychladnout. Máslo, rum a cukr vyšleháme a po lžících do něj přidáváme vychladlou žloutkovou hmotu (pudinkovou krustičku opatrně odeberu lžičkou, aby v krému nedělala neplechu). Pokud chcete mít krém karamelový, je nejsnadnější přidat do krému hotové karamelové Salko. Já to dělám půl na půl. Jak na to - dohotoveníVěnečky plníme žloutkovým krémem, větrníčky žloutkovým a karamelovým krémem, nebo můžeme přidat šlehačku vymíchanou se ztužovačem nebo připravit karamelovou šlehačku. Karamelovou šlehačku připravíme z 500ml smetany ke šlehání a 50 g cukru krupice tak, že necháme v hrnci zkaramelizovat 50 g cukru, když se cukr rozpustí, vmícháme do něj 250 ml smetany. Hmotu necháme vychladnout, a pak ji společně se zbylou šlehačkou vyšleháme.
Věnečky můžeme polít fondánovou hmotou, ale protože to sladké lepivé moc nemusíme, mnohem raději věnečky jen pocukruji nebo postříkám čokoládovou polevou nebo je připravím s citrónovou polevou jako dnes. Citrónovou polevu připravuji z půlky bílku, citronelky a prosátého moučkového cukru. Dělám to dost od oka, takže poměry jsou jen orientační, ale zhruba na hrnek cukru 3 lžíce citronelky a půl bílku. Bílek lehce napěním vidličkou, přidám citrónovou šťávu a přisypávám cukr, polevu nanáším štětcem. Citrónovou polevu jsem dnes ještě trochu přibarvila žlutou gelovkou, když jsou ty Velikonoce. Takže dohotovení každý dle chuti a času.
Tak krásné a voňavé Velikonoce. |
Eva Králová, Brno
|