Eton Mess neboli Ítonský nepořádekSlíbila jsem, že až budu u sestry v Anglii, zkusím z ní vyloudit nějaký recept na dobrůtku. Hned po příjezdu do Anglie jsem začala na své sestře sondovat, jestli by se pro nás a tudíž i pro Vás nenašla nějaká anglická dobrůtka na neděli.
Můžeme koupit ......
Není to nic náročného, ale zkusily jsme to tu s Janičkou a moc nám to chutnalo. Tak prozradíme i Vám. Načasování je skvělé, tradiční desert studentů Etonské koleje (jedna z elitních anglických vysokých škol), který si připravovali 4. června, je z jahod, smetany a sněhového pečiva. Lze dochucovat dle libosti, ale základem jsou tyto tři suroviny a jahod už by mělo být za chvilku všude dost. Proč se dobrůtka jmenuje nepořádek, na to jistě přijdete sami. Já pro to mám dvě vysvětlení. Prvním je sněhové pečivo, které se má rozdrobit na malé kousky. Zvlášť když dovolíte dětem, aby si dobrůtku připravily samy, uvidíte proč je to můj první typ na název dobrůtky. Druhý typ je dobrůtka sama, existuje na ni prý spousta receptů, liší se v maličkostech, ale vždycky jde o to, že se mají promíchat chutě i konzistence a udělat z toho takový "guláš" – neboli nepořádek.
Co nakoupit
Jak na toDen předem je potřeba upéct nebo spíš usušit sněhové meringy. V Anglii se dají koupit hotové, u nás si myslím, že můžeme koupit sněhové pečivo jen před Vánocemi, ale jistá si tím nejsem. Tento recept je uváděn jako vhodný pro kuchařky, kterým se sněhové pečivo moc nedaří, protože je prý jedno, jestli se vám podaří udělat meringy (sněhové hromádky) krásně naskočené nebo jestli jsou to splasklé lepivky. No já bych řekla, že ty nadýchané jsou o něco lepší.
Jak na ně? Je to úplně snadné: ze tří bílků vyšleháme tuhý sníh, pak po lžičkách přidáváme cukr a stále šleháme. Vyšlehaný sníh můžeme nabírat velkou lžičkou a dělat na plech vyložený papírem hromádky nebo můžeme dát do sáčku se špičkou a tvořit něco jako větrníky, je to úplně jedno, na tvaru nezáleží, protože je nakonec rozdrobíte. Připravené hromádky nebo hnízdečka či větrníky - ať už to nazveme jakkoliv - dáme do trouby a hodinu pečeme – sušíme při 145 stupních. Pokud máte troubu s ventilátorem, snižte teplotu tak o 10 stupňů.Po hodině troubu vypněte a nechte až do vychladnutí meringy dosušit.
TipUdělejte si meringy večer a nechte je v troubě do rána dosušit. Jak na to - dohotoveníDesert je vhodný k okamžitému snězení, takže dohotovení Vám nezabere víc než deset minut před podáváním. Z jahod odložte tak dvě tři na ozdobení každé misky, zbylé jahody nejprve namačkejte vidličkou, aby pustily šťávu a pak přidejte cukr a rozmixujte na pyré. Šlehačku vyšlehejte, nemusí být úplně, nechte ji klidně trochu řidší. Pak už jen nalámejte meringy (sněhové pečivo) na menší kousky cca 2 -3 cm, rozdělte do misek a přelévejte střídavě jahodovým pyré a smetanou. Přidejte na kousky pokrájené jahody, může být i vanilková zmrzlina, čokoládové zdobení, skořice, co komu chutná. Podává se ihned. Nebo můžete jako my se sestrou připravit ingredience a nechat každého, aby si vytvořil svoji dobrůtku sám. Než se to vyfotí, jsou naše ratolesti dost nepříjemně naladěné. No kdo to má vydržet?
Teď už jsou spokojené. Fakt to bylo dobré...
|
Eva Králová, Brno
|