Královničky Královničky s Candy
Svatební pro Veroniku a Ondru Svatební dort pro Hanku Nevěstin závoj pro slečnu Lucii Svatební pro Ivetku Svatební dort pro Martinu a Milana Když motýli tančí Fialové růže pro novomanžele Ryškovy Svatební pro slečnu Báru Svatební dort od kmotřičky Svatební dort pro slečnu Pavlínku Svatební dort pro slečnu Hanku Svatební dort pro slečnu Moniku Svatební dort pro slečnu Martinu Když se táta žení Svatební dort s labutěmi Dort Srdce za syna Techniky - květiny

Svatební dorty

Svatební pro Veroniku a Ondru

Každá dívka si aspoň jednou za život přeje stát se princeznou. Myslím, že svatební den bývá tím nejčastějším a nejvhodnějším pro splnění tohoto přání. Krásné šaty, krásné střevíčky, nádherná svatební kytice, usměvaví příbuzní, uslzené maminky, ale i tatínkové, kamarádi a na konci špalíru před oltářem ON.

Svatební dorty

Ke svatebnímu veselí patří spousta příprav, tradic a zvyků, ale o těch si můžete přečíst na všech svatebních stránkách, a tak já se budu soustředit jen na jeden z nejstarších svatebních zvyků, který souvisí s mojí sladkou zálibou, a tím je svatební dort.

Svatební dort - koláč pekli již staří Římané, protože obilí bylo symbolem plodnosti a hojnosti. Ženich a nevěsta rozkrájeli koláč na malé kousky a ty přes hlavu nevěsty házeli svatebčanům. Hosté drobky posbírali a snědli. Tímto rituálem prosili bohy, aby požehnali mladému páru mnoho dětí.

Tento symbol zůstal svatebnímu dortu připisován do dnes. Svatební dort není jen krásnou dekorací svatebního stolu, ale měl by novomanželům přinášet štěstí. Společné nakrojení dortu symbolizuje vzájemnou pomoc a podporu v manželství. První kousek dortu podává ženich nevěstě, druhý ona jemu. Další část dortu by měla podat nevěsta mamince ženicha, pak své mamince, tatínkovi ženicha a svému tatínkovi. Další kousky by měla nevěsta nabídnout svědkům a následně všem svatebním hostům.

Nikdo by neměl svatební dort odmítnout, přineslo by to smůlu jemu i svatebnímu páru. Myslím, že symbolické ochutnání dortu by mělo být samozřejmostí pro každého svatebčana.

Pro mě je tvoření svatebního dortu velkou poctou od nevěsty a snažím se jí být pomocníkem ve výběru chutí i v dekoraci. Dnes nevěsty svatbu zpravidla plánují docela dlouho a je krásné, když se nám podaří sladit svatební dort s ostatním designem svatby.

Nevěsty se vždycky ptám, jestli už zvolily nějakou barevnou kombinaci svatební výzdoby, pokud si již vybrala šaty, můžeme se pokusit zařadit nějaký prvek do dekorování dortu. Nejčastěji však vycházíme z výběru svatební kytice, ale stalo se mi už i to, že tomu bylo obráceně a nevěsta zvolila kytici podle zdobení na dortu.

Jestliže se u každého dortu snažím pohrát si s detaily, u svatebních dortů to platí dvojnásob.

Vypracovaný svatební dort pro mě není jen korpus potažený fondánem a obtočený stužkou s živými květinami. Všechny květinky a ozdoby modeluji z fondánové hmoty, dort zdobím královskou glazurou, jedlou krajkou a maluji jedlými barvami.

Velmi mi záleží také na tom, aby svatební dort byl nejen krásný, ale i chuťově vyvážený a skvělý. Každé nevěstě nabízím ochutnávku, při které máme možnost vše vymyslet a doladit, tak aby svatební dort byl opravdu krásnou sladkou tečkou svatební tabule.

Jedním z hezkých zvyků je i obdarování rodičů děkovnými dorty za výchovu ženicha a nevěsty. Dříve tento dort dávali ženich a nevěsta rodičům ještě před obřadem, dnes je často tento dort součástí svatební tabule a novomanželé je předávají rodičům na svatební hostině.Logo Královničky
Zpět na hlavní stránku

Květinové kurzy Dorty Svatební dorty Slavnostní dorty Dětské dorty Něco na neděli

Zde nakupuji Dortisimo cz U Balónku Lilie Petra Hanzelková Malátkovi Cukrář Cukrářské-pomůcky

Eva Králová, Brno
eva.kralova.kouc@gmail.com

Mapa stránek

Návštěvy: 705746