Čokoládové muzeum aneb Královničky na prázdnináchNa tento víkend jsme pro Vás s Janičkou nepřipravily dobrůtku, ale čokoládový tip.
Co nakoupitVstupenku do Čokoládového domu v Praze, nejlépe v kombinaci s workshopem Jak na toNamyslíte si nějaký příjemný výlet do Prahy, my jsme ho kombinovali s vyřáděním se v aquapaláci v Čestlicích. Pak se podíváte jestli Slevomat, Zapakatel nebo jiná podobná organizace nenabízí slevu na tuto akci. My jsme našli slevu na prázdninový kurz pralinek pro děti, takže si to užila především Janička, ale docela podrobně nás o průběhu akce informovala, tak Vám to zkusím nějak popsat. Po příchodu děti vyráběly tabulkovou čokoládu. TipTip na doma: do vhodné plastové krabičky, třeba od kočičích jazýčků, nejprve na dno namalujete drobné obrázky barvičkami z tubičky od Dr. Oetkera. Pak rozehřejete čokoládu nebo čokoládové čočky, za stálého míchání zase trochu zchladíte a nalijete pomaličku na obrázky. Poklepáváním dlaní z boku krabičky se vám čokoláda krásně rozteče do všech krajů. Necháte ztuhnout a je hotovo. Jak na toDalší částí programu byla prohlídka čokoládového muzea – obrazy malované čokoládou, obaly od čokolád, něco o historii čokolády – jak vypadá kakaovník, čokoládové formy a formičky, něco o technologii výroby čokolády. Při běžné prohlídce muzea uvidíte ukázky z výroby, při kurzu pralinek se naučíte jak je vyrábět. Nám doma moc chutnaly zejména čokoládové lanýže, Janička měla největší radost z čokoládových podkoviček. V půlce tvoření pralinek se byly děti podívat na film o kakau a čokoládě a pak pokračovaly ve výrobě pralinek a také malovaly obrázky čokoládou. Janulčiny výtvory jsme zdokumentovali bohužel až po převozu z Prahy do Brna, a protože bylo teplíčko, nepodařilo se nám je uchovat tak krásné, jak je Janička vyrobila, ale chutnalo nám moc. Hodnocení – dohotoveníPrvní české muzeum čokolády a čokoládových obrazů sídlí na Oldřichově ulici – místo teda ne zvlášť zajímavé, je to pod Nuselským mostem, pro čekající rodiče nic moc. Dá se projít parkem, dobrou kávu jsem si dala v Gobelínové cukrárně, doporučuji vlastní knihu nebo časopis. Mnohem vhodnější je kombinovat dětskou dílnu s možností si muzeum také prohlédnout, ale to se Vám podaří jen v sobotu či neděli. Muzeum je pro veřejnost otevřené od pátku do neděle, dětská dílna je i v úterý (asi jen o prázdninách). V muzeu si můžete koupit hotové čokoládové pralinky nebo čokoládu pro vlastní tvoření, také si můžete dát několik druhů vařené čokolády. Janulce se kurz líbil, nám se líbil obsah krabičky a aby vám to nebylo líto, připravily jsme pro Vás s Janičkou aspoň čokoládová lízátka.
V mikrovlnce jsme nejprve rozehřály bílé čoko–pecičky (můžete použít i čokoládovou polevu nebo čokoládu, ale třeba bílá čokoláda Milka hodně pouští tuk a po rozehřátí není moc dobrá) a nalily jsme je do připravené formičky na čoko-lízátka asi do poloviny, pak jsme vložily grahamové tyčinky, takže lízátko bude celé jedlé, ale musíte použít silnější typ tyčinek, tenké by se ulomily. Následně jsme rozehřály tmavou čokoládu (cca 2 minuty se dvěma zastávkami na promíchání) a dolily jsme formičky po vrch. Trošku jsme zamáčkly tyčinky a nechaly jsme v ledničce asi hodinku vychladit. Pak už jen opatrně vymáčkout z formičky a mlsat.
Formičky je možné koupit ve specializovaných prodejnách, ale dnes už i ve větších obchodech a v některých cukrárnách.
Veškeré informace o čokoládovém muzeu a akcích najdete zde:
www.cokoladovydum.cz.
|
Eva Králová, Brno
|